Početna » Slajder » Pro Reko je novi šampion Evrope!

Pro Reko je novi šampion Evrope!

Pro Reko sampion Evrope 2021
(Foto: len-f8belgrade.rs

Vaterpolisti Pro Reka osvojili su po deveti put titulu prvaka Evrope, pošto su u finalu završnog turnira u Beogradu pobedili mađarski Ferencvaroš rezultatom 9:6! Italijani su tako osvojili prvu evropsku titulu još od 2015. godine, a u prethodnim sezonama su tri puta poraženi u polufinalu i jednom u finalu. Za najboljeg igrača proglašen je srpski vaterpolista Dušan Mandić, koji je u polufinalu briljirao sa četiri gola, a u finalu je bio trostruki strelac.

Ferencvaroš je u finalu bio oslabljen neigranjem Tamaša Sedlmajera, koji je suspendovan posle polufinalne utakmice od strane LEN-a zbog oštre igre, a mađarskoj ekipi na ruku nije išao ni sudijski kriterijum, jer su obe ekipe imale veliki broj isključenja, pa je Ferencvaroš početkom treće četvrtine ostao bez još dvojice igrača i Žolt Varga je do kraja meča imao samo dve izmene. Upravo početkom drugog poluvremena je Pro Reko prvi put stekao dva gola prednosti i ispostavilo se da je to bila ključna četvrtina.

Od početka meča vodila se velika borba. Pro Reko je poveo golom Dušana Mandića, da bi Ferencvaroš preokrenuo preko Nikolasa Bikarija i Vendela Vivgarija. Mađari su propustili u prvoj četvrtini i odličnu priliku sa dva igrača više, a raspoloženi Petro FIljoli je sa dva brza gola doneo novo vođstvo italijanskom timu. Već u prvih osam minuta bilo je čak 12 isključenja, Janis Funtulis je imao problem sa dve lične greške i već tada je bilo jasno da će neki igrači biti u “grču” u nastavku.

Ivovic Bijac Pro Reko Beograd 2021
(Foto: len-f8belgrade.rs)

U drugoj četvrtini se igralo gol za gol, a sudije nisu popuštale, pa je u prvom poluvremenu bilo 5:5, uz čak 23 isključenja. Pro Reko je nešto bolje rasporedio lične greške i do kraja utakmice nije imao problem sa tim, dok je Ferencvaroš već na startu trećeg perioda ostao bez grčkog reprezentativca, Funtulisa, a nekoliko minuta kasnije i bez Tamaša Mezeija. Pro Reko je odlično otvorio drugo poluvremena i golovima Gonzala Ečenikea i Mandića sa nezgodne strane prvi put je došao do dva gola prednosti (7:5). Marko Bijač na golu Italijana bio je na visini zadatka, kao i agresivna odbrana Pro Reka.

Dugo su mirovale mreže, iako je Pro Reko imao nekoliko odličnih prilika da uveća prednost. Četiri i po minuta pre kraja, Mandić je novom golčinom praktično najavio pobedu, a sve dileme otklonio je Frančesko Di Fulvio minut kasnije, da bi konačnih 9:6 postavio Konstantin-Bikari.

Ferencvaros finale Lige sampiona 2021

Uz tri gola Dušana Mandića, Di Fulvio i Filjoli su postigli po dva, Janger i Ečenike po jedan, a Marko Bijač je bio odličan sa 13 odbrana. Na drugoj strani Bikari i Vivgari su bili po dva puta precizni, a Vamoš i Nikola Jakšić su postigli po jedan pogodak.