Španske vaterpolistkinje nove šampionke Evrope

Ženska vaterpolo reprezentacija Španije, EP 2020
(Foto: G. Scala/Deepbluemedia/Insidefoto)

Ženska vaterpolo reprezentacija Španije novi je šampion Evrope.

Španske vaterpolistkinje su u finalu Evropskog prvenstva u Budimpešti pobedile Rusiju rezultatom 13:12 i tako po drugi put osvojile evropsku titulu. Interesantno je da je Španija prvo evropsko zlato osvojila u istom gradu, pre šest godina. Treće mesto pripalo je selekciji Mađarske, koja je bila bolja od Holandije 10:8. Peta je Italija posle pobede protiv Grčke od 7:8, dok je Francuska stigla do sedmog mesta ubedljivim trijumfom protiv Slovačke (17:8).

Velika borba se vodila tokom cele utakmice. Ruskinje su održavale minimalnu prednost u prvih osam minuta, posle kojih je bilo 4:3. U nastavku je Španija preuzela tu ulogu, ali se do kraja prvog poluvremena igralo gol za gol i na odmoru je bilo 8:8.

Ruskinje su bolje otvorile treći period i golovima Ekatarine Prokofeve i Marie Bersneve su stigle do vođstva od 10:8. Međutim, sa dva brza gola Španija je poravnala, da bi sedam minuta pre kraja meča Klara Eskar pogodila za novo vođstvo. Dva i po minuta kasnije Maika Garsija je duplirala prednost, da bi sve dileme otklonila Paula Leiton Arones golom za 13:10 87 sekundi pre kraja utakmice. Prokofeva i Alena Šeržantova su ublažile poraz, ali nije bilo vremena za novo izjednačenje.

Španija – Rusija 13:12 (3:4, 5:4, 2:2,3:2)

Španija: Garsija 4, Espar 3, Ortiz 2, Tarago 1, Espar 1, Pena 1, Leiton 1.

Rusija: Prokofeva 4, Gorbunova 2, Šeržantova 2, Soboleva 2 Bersneva 1, Karimova 1.

Plasman: Španija, Rusija, Mađarska, Holandija, Italija, Grčka, Francuska, Slovačka, Izrael, Hrvatska, Nemačka, Srbija.