Početna » Domaća takmičenja » Peković: Ovo je realnost, a ne tragedija, klubovi moraju da budu jedinstveni

Peković: Ovo je realnost, a ne tragedija, klubovi moraju da budu jedinstveni

Branko Peković
(Foto: MN Press)

Vaterpolo klub Crvena zvezda prošle godine je izbačen iz Regionalne A1 lige, a male su šanse da se crveno-beli u taj rang takmičenja vrate na kraju ove sezone. Zvezda je za vikend odigrala nerešeno sa Primorcem (7:7) u Zrenjaninu i tako svoje šanse da se vrati u A1 ligu svela na minimum. Na početku intervjua za Sportski Žurnal, kapiten i centar crveno-belih, Branko Petković, kaže da je Zvezda mogla do boljih rezultata ove sezone.

Uvek može bolje. Nažalost, nismo uspeli da se zadržimo u borbi za plasman u prvu ligu – kaže Peković.

Šta je uticalo na to da klub dva kola pre kraja bude otpisan u borbi za prva dva mesta?

Stvar je kompleksna. Voleo bih da mogu da odgovorim, ali ne mogu. Trebalo bi da se zapitamo zbog čega Crvena zvezda igra u Zrenjaninu, zbog čega smo izgubili u Šapcu… Usledila je i promena trenera. Mnogo faktora je uticalo kako na našu igru, tako i na okolnosti oko bazena. Jednostavno, sve se skupilo.

Kolika je odgovornost igrača?

Ne bežimo od odgovornosti, ja prvi kao najiskusniji. Sigurno da ekipa nije pružila najviše što može. U Zrenjaninu nismo imali pravi domaći teren. Pa u nekoliko mečeva smo bili inferiorni u odnosu na gostujuće ekipe. Ali, nije ni rukovodstvo krivo što smo došli u tu situaciju.

(Foto: zrenjaninski.com)

Nije propustio iskusni sidraš da pohvali rad i rezultate Šapca, koji imaju realne šanse da se plasiraju u elitni rang. Međutim, potrebna im je pobeda na gostovanju u Splitu u poslednjem kolu.

Iako po sastavu tima možda nisu spadali u grupu favorita za vrh tabele, oni su sjajnim igrama to izborili. Kompaktni su, imaju bazen, navijače. Drago mi je da se stvara vaterpolo centar i bilo bi dobro da ih bude što više u Srbiji. Iako igram u Zvezdi i branim njene interese, priznajem da mi je drago što imaju priliku da naprave uspeh. To je dobro za naš sport. Navijaću za njih svim srcem u poslednjem kolu kada gostuju POŠK-u – iskren je Peković.

Gde je problem?

U statusu srpskih vaterpolo klubova. Zvezda već nekoliko godina ima problem sa bazenima, nedavno je i Partizan imao neprijatan period. To ne sme da se događa, da naši klubovi nemaju normalne uslove za rad.

Koliko loš plasman u RTVL može da se odrazi na atmosferu u timu pred početak Prvenstva Srbije.

Ispadanje iz bitke za viši rang u Regionalnoj ligi, s obzirom na okolnosti, ne smemo da doživimo tragično. Za nas sezona kao da tek počinje jer na je Prvenstvo najvažnije. Sve ekipe ulaze izjednačene, a mi ćemo se potruditi da budemo maksimalno spremni. Podigli smo nivo igre i nastojaćemo da taj trend nastavimo u domaćem takmičenju.

Šabac
(Foto: facebook.com/gradskibazensabac)

Gotovo svi srpski klubovi muče muku sa preživljavanjem na vaterpolo nebu.

Moramo da budemo jedinstveni, da se borimo za spas klubova. Cilj treba da bude dizanje, a ne gašenje. Srpski vaterpolo je brend u svetu, nešto po čemu nas prepoznaju svuda. A to nije mala stvar.

Teoretski, Srbija bi u narednoj sezoni mogla da bude sa samo jednim timom u A1 grupi Regionalne lige. Kakve posledice to može da donese?

Celokupan koncept ovog takmičenja bi trebalo da se preispita. Takođe, stav Vaterpolo saveza Srbije u pregovorima bi trebalo da bude zaštitnički u odnosu na naše klubove, kakve god rezultate da ostvaruju.

Sve češće se čuje glas da ovakva klupska situacija može da se odrazi na reprezentaciju.

Možda ne za godinu ili dve, ali već za pet godina može da se bude u problemu. Ako ne budemo konkurentni na klupskom nivou, pre ili kasnije to može da se dogodi i sa reprezentacijom – zabrinuto je zaključio Branko Peković u  razgovoru za Žurnal.

Dodaj komentar

Klikni da ostaviš komentar

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.