Početna » Slajder » Zlato za Španjolke, bronza za domaće devojke !

Zlato za Španjolke, bronza za domaće devojke !

(Foto. waterpoloworld.com)

Španjolke su evropske šampionke pošto su u subotu u Budimpešti u velikom finalu uspele da savladaju ekipu Holandije sa 10:5 i tako pridruže evropsko zlato svetskoj kruni osvojenoj prošle godine u Barseloni. Tim selektora Mikija Oče zasluženo je postao prva španska selekcija šampion Evrope pošto je nakon tri pobede u grupi slavio u polufinalu protiv domaćina Mađarske 11:7, i potom u finalu nad Holanđankama. Do bronze su u nešto neizvesnijem meču stigle Mađarice trijumfom nad Italijom 10:9. Za najbolju igračicu turnira progalešena je Španjolka Maria Garsia, dok je najbolji golman Italijanka Đulia Gorlero. Na narednom evropskom prvenstvu u Beogradu početkom 2016. godine prvi put će se naći 12 ženskih timova, a među njima će biti i selekcija Srbije.

Selektor Oča bio je deo slavlja u bazenu kakoje to u vaterpolu uobičajeno za trenere osvajača zlata. Nakon meča izarazio je zadovoljstvo rezultatom.

„Mislim da konačan rezultat nije pravi odnos snaga dva tima, ali samo danas bili veoma dobri. posebno u odbrani od druge četvrtine pa do kraja meča. Ndam ase da će nas ovaj rezultat motivisati da i ubudućnosti radimo još bolje i ostanemo koncentrisani na rezultate“, rekao je strateg Španjolki

Pre finala Španjolke su bile veliki favorit, pokzale su sjajne igre u Budimpešti, a nisu popustile ni u finalu protiv borbenih Holanđanki. Prva četvrtina donela je izjednačenu borbu, povele su Holanđanke, a potom se igralo gol za gol. Kakoje utakmica odmicala organizovanost i kvalitet šampionki počeo je da dolazi do izražaja. Drugu četvrtinu Španjolke su rešile sa 2:0 stekle prednost koja im je donela i dodtano samopouzdanje u igri.

Holanđanke su imale snage da se u trećoj deonici drže blizu, dv aputa su došle na gol zaostatka, ali su rivalke uvek nalazile načina do odmaknu. Konačno otpor je slomljen u poslednjoj deonici kada je Marih Tragao u dve situacije sa igračem više uspela da postigne gol i poveća na 9:5 čime je meč bio rešen. Do kraja najbolja igračica turnira Garsija zaključila je Evropsko prvenstvo golom, i počelo je slavlje Španaca kojim je to prvo evropsko zlato bilo u muškoj ili ženskoj konkurenciji.

Garsia je bila i najbolji strelac meča, dala je tri gola iz tri pokušaja dok su po dva puta pogađale Ani Espar, Tarago i Andrea Blas. Kod Holanđanki Kataraina Van der Slut jedina je bila inspirisana i postigla tri gola.

Domaća publika imala je prilike da se raduje nakon poraza njihovih devojaka u polufinalu. Mađarice su uspele da se podignu i uz mnogo borbe dođu do bronze i nađu se na podijumu. Meč promenjlivog ritma boje su otvorile Italijanke, ali su se domaće vratile i preokrenule u drugoj deonici. Kada je delovalo da će nakon 7:5 na poluvremenu Mađarska imati kontrolu nad igrom Italijanke su odgovorile i stigle do izjednačenja.

Ipak poslednja deonica pripala je domaćim igračicama koje su stekle dva gola prdnosti, Italijanke su se borile da izjednače, ali nisu imali svežine da u samom finišu izbore povoljniji rezultat i završile su na četvrtom mestu. Italijanke dakle silaze sa podijuma, na koi su se popele Španjolke objedinivši evropsku i svetsku krunu.