Početna » Slajder » Kineskinje šampionke Svetske lige

Kineskinje šampionke Svetske lige

Kina šampion Svetske lige

Vaterpolistkinje Kine ostvarili su veliki uspeh pošto su u četvrtak u Pekingu pred svojom publikom u finalnom meču završnog turnira Svetske lige uspele da savladaju Rusiju sa 8:7 i tako prvi put stignu do zlatne medalje.One su na taj način prekinule niz ekipe SAD koja je osvojila naslov prvaka u prethodna 4 izdanja (ukupno sedam), a Kineskinje su najpre pobedom protiv SAD u polufinalu, i Rusijom u finalu uspele u trećem pokušaju da iskoriste prednost domaćeg terena i u Pekingu konačno stignu do trofeja, što im nije uspelo u Čangšuu prošle godine i Tianđinu 2011. Amerikanke su  osvojile bronzu savladavši Mađarsku sa 10:9, dok je prvi put bez medalje ostala Australija koja je završila na sedmom mestu. U borbi za plasman Španija je pobedom protiv Italije 10:8 osvojila petu poziciju.

Tokom pet dana vrlo uzbudljivog turnira Kineskinje su u Grupi A u prvom kolu pobedile SAD posle peteraca 16:15, potom su poražene od Mađarske 13:14, da bi u 3. kolu savladale Rusiju 13:10. Interesantno je da su posle četvrtfinalnih duela sve 4 ekipe iz Grupa A prošle u polufinale.

U borbi za polufinale Kina je bila bolja od Italije 11:8, a zatim je uspela da svrgne Amerikanke sa trona pobedom u polufinalu 9:7. Finalni meč bio je vrlo uzbudljiv, malo je nedostajalo da Ruskinej osvoje i drugu titulu prvaka Svetske lig, ali su domaće vaterpolistkinje pokazale da su u odličnoj formi i zasluženo podigle pehar.

Finalni turnir Svetske lige još jednom je pokazao da reprezentativni ženski vaterpolo ima budućnost, i da je konkurencija izuzetno velika. Ono što je možda i važnije za budućnost sporta je da se velike svetske nacije takmiče na vrhunskom nivou što garantuje prosperitet ženskog vaterpola.

Novi obračuni dama slede na Svetskom prvenstvu u Barseloni krajem Jula i početkom avgusta gde će titulu braniti Grkinje, a učetvovaće 16 ekipa.