Početna » Nacionalna selekcija » Srbija posle velike borbe slomila otpor SAD na startu Svetskog prvenstva

Srbija posle velike borbe slomila otpor SAD na startu Svetskog prvenstva

Vaterpolo reprezentacija Srbije SP Segedin 2022
(Foto: waterpoloserbia.org)

Vaterpolo reprezentacija Srbije ostvarila je pobedu na početku Svetskog prvenstva u Mađarskoj, pošto je u prvom kolu, ujedno i derbiju grupe D, pobedila Sjedinjene Američke Države rezultatom 17:13 (5:5, 3:2, 3:3, 6:3).

Amerikanci su vodili u uvodnim minutima, potom je Srbija preko Strahinje Rašovića i Dušana Mandića preokrenula i održavala je minimalnu prednost. U drugoj četvrtini ekipa Dejana Udovičića stigla je do preokreta na kratko, pošto je Srbija ponovo povela u završnici prvog poluvremena (8:7). U nastavku su razigrali vaterpolisti Radničkog, Nikola Lukić i mladi Marko Radulović. Povela je Srbija sa tri gola razlike, ali su Amerikanci prišli na gol minusa. Međutim, u poslednjoj četvrtini je Lukić ponovo bio precizan za „+3“ i ekipa Dejana Savića je sačuvala prednost do kraja.

Najefikasniji je bio Mandić sa četiri gola, dok su Lukić i Rašović postigli po tri, a Vico, Radulović i Subotić po dva pogotka.

Tok utakmice

Amerikanci su već u prvom minutu imali veliku priliku i iskoristili su je. Naime, Branislav Mitrović je isključen, a ekipa Dejana Udovičića je posle nekoliko dodavanja zatresla mrežu. Mogao je Nemanja Vico odmah da poravna iz izgledne šanse, ali nije bio precizan. Međutim, iz drugog napada Strahinja Rašović je sa krila pogodio za 1:1.

Nastavile su obe selekcije da pogađaju. Najpre je sada već bivši vaterpolista Partizana, Aleks Boven, doneo novo vođstvo svojoj selekciji, ali je posle novog igrača više, drugog koje je iznudio Nemanja Vico, Radomir Drašović pogodio za drugo izjednačenje.

Preokret i prvo vođstvo Srbije režirao je Dušan Mandić, igrač sa najviše odigranih utakmica u ovom timu, ali se Boven svojim drugim golom odmah revanširao. Međutim, Mandić je odlično otvorio ovo Svetsko prvenstvo, pa je novim pogotkom doneo prednost od 4:3.

Strahinja Rasovic SP Segedin 2022

Razbranio se Branislav Mitrović, koji je sačuvao gol u nekoliko vezanih napada. Na drugoj strani Srbija je to iskoristila i preko starijeg od braće Rašović prvi put je došla do dva gola prednosti. Ipak, brzo su Amerikanci došli do izjednačenja. Najpre je Hejns Daub sa krila prišao golu i smanjio, da bi Maksvel Irving 34 sekunde pre kraja veoma efikasnog prvog perioda izjednačio na 5:5.

Drugu četvrtinu sjajnim golom je otvorio Vico, koji je dobio loptu na dva metra i iz okreta pogodio za 6:5. Vilijam Kejs se posle uplivavanja ispred gola Branislava Mitrovića sjajno snašao i doneo novo izjednačenje.

Mogli su Italijani lako da preokrenu, ali je centar italijanskog Pro Reka, Ben Halok posle dobre asistencije pogodio prečku. Posle još jedne neiskorišćene šanse Srbije, Halok je šraubom matirao Mitrovića i posle 10 minuta igre selekcija Dejana Udovičića je ponovo imala vođstvo.

Posle nešto manje od pet minuta igre bez gola, Srbija je došla do izjednačenja trećim golom Strahinje Rašovića. Mladi vaterpolista Radničkog, Marko Radulović, postigao je važan gol u samoj završnici prvog poluvremena. Pogledao je u jednu, a šutnuo u drugu stranu i doneo vođstvo Srbiji od 8:7 na poluvremenu.

Marko Radulovic SP Segedin 2022

Već na početku trećeg perioda su Amerikanci došli do izjednačenja. Najpre su iznudili isključenje, a zatim su uz malo sreće preko Bena Stivensona poravnali. Međutim, uzvratila je Srbija. Novi centar Kragujevčana, Nemanja Vico, iznudio je isključene, a zatim je proradila veza iz Radničkog, Radulović je sa jednog krila prebacio na drugo, a Nikola Lukić je sproveo loptu u mrežu za 9:8. 21-godišnji Radulović je napravio još jedan sjajan potez, okrenuo je igrača na krilu a zatim iznudio peterac, koji je u gol pretvorio Mandić, za vođstvo od 10:8.

Tačno četiri minuta pre kraja trećeg perioda selekcija Dejana Savića prvi put je došla do „+3“ i počela je da slama otpor protivnika. Gavril Subotić se podigao na pet, šest metara od gola i pogodio je bliži ugao za 11:8. Posle propuštene prilike za „+4“, Amerikanci su se vratili rezultatski u meč sa dva pogotka, pa je pred početak odlučujuće četvrtine bilo 11:10.

Nikola Lukić je sa dva gola u svega 45 sekundi otvorio poslednju četvrtinu, pa je Srbija ponovo imala sigurniju prednost (13:10). Amerikanci su prekinuli nalet, ali je raspoloženi Radulović povisio na 14:11 na 4:48 pre kraja meča.

Savic tajm aut SP Segedin 2022

Amerikanci nisu odustajali. Halok je smanjio na „-2“, ali je odmah Subotić sa krila uzvratio. Ponovo su puleni Dejana Udovičića prišli na dva gola minusa (15:13), ali je, čini se, sve dileme oko pitanja pobednika otklonio Mandić, koji je isplivao kontru i lob udarcem je povisio na 16:13 dva minuta pre kraja. U samoj završnici meča još jednom pogodio Nemanja Vico, koji je odigrao odličan meč sa nekoliko iznuđenih isključenja, pa je postavio konačnih 17:13.

SAD – Srbija 13:17 (5:5, 2:3, 3:3, 3:6)

SAD: Vinberg (1 odbrana), Č. Daub 2, Vavić, Gruvel, H. Daub 1, Ehrhart 1, Halok 2, Vudhed, Boven 4, Stivenson 2, Farmer, Irving 1, Holand (9 odbrana). Selektor: Dejan Udovičić.

SRBIJA: Dobožanov, Mandić 4, Subotić 2, Ranđelović, Lazić, Vico 2, S. Rašović 3, Lukić 3, Jakšić, Radulović 2, Drašović 1, V. Rašović, Mitrović (10 odbrana).