Početna » Strane lige » Pro Reko, Filipović i Mandić šampioni Italije (VIDEO)

Pro Reko, Filipović i Mandić šampioni Italije (VIDEO)

Pro Reko - Šampion Italije 2019.
(Foto: facebook.com/proreccowaterpolo1913)

Vaterpolisti Pro Reka osvojili su titulu šampiona Italije po 33. put u klupskoj istoriji.

Najtrofejniji klub na svetu nastavio je dominaciju u Italiji, pošto je 14. put u nizu prvak te zemlje. Tim za koji nastupaju srpski reprezentativci, Filip Filipović i Dušan Mandić, u finalu završnog turnira u Trstu pobedio je Brešu rezultatom 11:10. Ekipa Ratka Rudića u trećoj četvrtini je nekoliko puta imala četiri gola razlike, ali je Breša serijom u završnici stigla do prilike da izjednači i izbori peterce.

Pro Reko je osvojio duplu krunu ove sezone, ali najvažniji mečevi ovu ekipu očekuju od 6. do 8. juna u Hanoveru, gde se igra finalni turnir Lige šampiona. Osmostruki šampion Evrope bez najvažnijeg trofeja je od 2015. godine. Naredne dve sezone u polufinalu je bolji bio Jug, a 2018. je Olimpijakos slavio u finalu.

U borbi za „Skudeto“ aktuelni šampioni su poveli već u prvom minutu golom kapitena, Aleksandra Ivovića. Međutim, Breša je u prvih osam minuta na svaki gol odgovarala na isti način, pa je tri puta bilo nerešeno. Za goste su pogađali Kristian i Nikolas Prešuti, odnosno Valentino Galo, dok su za goste, pored Ivovića, precizni u prvoj četvrtini bili i Frančesko Di Fulvio, Luka Bukić, ali i Gonzalo Ečenike, koji je 26 sekundi pre završetka tog dela igre pogodio za 4:3.

Filip Filipović, Pro Reko - Breša
(Foto: Andrea Staccioli/Deepbluemedia)

Na novo izjednačenje nije se dugo čekalo, pošto je Petro Filjoli poravnao na otvaranju druge deonice. Tada je Pro Reko vezao dva gola preko Filipa Filipovića i Alesandra Velota, da bi nešto kasnije Petro Filjoli smanjio na 6:5 i sa tim rezultatom se otišlo na odmor.

Ključnu seriju, koja je i odlučila pobednika, Pro Reko je napravio u prva četiri minuta trećeg dela susreta, kada su Filipović, Ečenike i Ivović povisili na 9:5. Mlađan Janović je prekinuo nalet, da bi zatim Ivović na sjajan način pogodio za 10:6. Naime, crnogorski bek je oduzeo loptu ispred svog gola, zatim je preplivao ceo bazen i pogodio mrežu.

Alesandro Nora je vratio nadu Brešu pogotkom u narednom napadu, a neizvesnost je uneo Valerio Rico posle 43 sekunde igre u četvrtoj četvrtini. Ipak, Di Fulvio je vratio svom timu „+3“, a Breša je preko Gala i Prešutija stigla na samo gol minusa. Međutim, ispostavilo se da je minut i po pre kraja postavljen konačan rezultat – 11:10.

Pro Reko je na fajnal-siksu igrao bez Dušana Mandića i centara, Džozefa Kajesa i Nikše Dobuda, koji su registrovani samo za Ligu šampiona. U prvom delu sezone Mandić je igrao i u domaćim takmičenjima, dok je Filipović nastupao samo u Ligi šampiona.

Breša – Pro Reko 10:11 (3:4, 2:2, 2:4, 3:1)

Breša: Del Lungo, Garozo, K. Prešuti 2, Filjoli 2, Galo 2, Rico 1, Muslim, Nora 1, N. Prešuti 1, Bertoli, Janović 1, Vukčević, Moreti.

Pro Reko: Tempesti, Di Fulvio 2, Bodegas, Bukić 1, Molina, Veloto 1, Aikardi, Ečenike 2, Figari, Filipović 2, Ivović 3, Rencuto, Bijač.